Ekspertyza w zakresie fitoterapii

Laboratorium PiLeJe jest zaangażowane na każdym etapie – od uprawy rośliny po Indywidualną Fitoterapię Kliniczną.

PiLeJe: 20 lat doświadczenia w fitoterapii

Rośliny stosowane w różnych postaciach mają dobroczynne właściwości znane i stosowane od tysięcy lat. W ostatnich dziesięcioleciach na rynku pojawiło się wiele produktów, ale nie wszystkie ekstrakty roślinne są efektywne i zdrowe: ich działanie zależy od wybranej odmiany rośliny, zastosowanego procesu produkcyjnego oraz zawartości w składniki aktywne. 

Od 20 lat Laboratorium PiLeJe rozwija know-how w dziedzinie fitoterapii i produkuje własne ekstrakty roślinne w procesach Phytostandard.

Zindywidualizowana fitoterapia kliniczna

Rośliny są w stanie zabezpieczyć holistyczne rozwiązanie, działając na wielu poziomach 
i regulując różne funkcje organizmu. Ponieważ rośliny zawierają dużą liczbę związków składowych, które wzajemnie się uzupełniają, mogą regulować i wspomagać organizm na poziomie ogólnym. 

Formy roślinne preferowane przez specjalistów praktyków to ekstrakty roślinne 
o najbogatszej zawartości składników aktywnych i o największej biodostępności zapewniającej optymalną skuteczność.

Wykorzystanie „mocy” całej rośliny

Setki substancji, o których wiadomo, że są aktywne

Niektóre właściwości farmakologiczne i lecznicze roślin zapewnia nie jedna lub kilka substancji, ale nawet kilkaset związków, które działają synergicznie i wywołują skutki, na których opiera się tradycyjne stosowanie wybranej rośliny.
Połączenie dwóch rodzajów związków zapewnia właściwości roślin leczniczych:

  • związki, które mają własne działanie farmakologiczne, znane jako związki aktywne,
    · oraz związki, które nie mają własnego działania farmakologicznego, ale mogą w organizmie człowieka modulować działanie i tolerancję związków aktywnych oraz poprawiać ich przyswajanie to związki użyteczne.
  • oraz związki, które nie mają własnego działania farmakologicznego, ale mogą w organizmie człowieka modulować działanie i tolerancję związków aktywnych oraz poprawiać ich przyswajanie to związki użyteczne.

Ta złożona kombinacja związków nadaje roślinie właściwości lecznicze, które w niektórych przypadkach różnią się od tych, które uzyskuje się, gdy tylko kilka jej składników pozostaje w gotowym produkcie po selektywnym procesie ekstrakcji. 

Totum rośliny

Totum rośliny to pełny zestaw aktywnych i użytecznych związków w nich zawartych. Jednak żaden z tych związków odseparowany nie jest generalnie w stanie odtworzyć takich samych efektów jak oryginalna roślina.

Laboratorium PiLeJe jest ekspertem w pozyskiwaniu i wykorzystaniu totum roślin. Ekstraktując totum, Laboratorium PiLeJe czerpie maksymalne korzyści ze wszystkich aktywnych i użytecznych związków rośliny, mając na celu zachowanie całości jej działania leczniczego. Wymaga to zastosowania odpowiednich procesów przemysłowych, zdolnych do ekstrakcji wszystkich związków ze świeżej rośliny i utrzymania ich w stanie nienaruszonym.

Często konieczne jest użycie totum zamiast kilku wyekstrahowanych związków. Tak jest 
w przypadku roślin adaptogennych (różeniec górski, żeń-szeń syberyjski, astragalus, itp.), które są bardzo bogate w związki odpowiedzialne za ich różnorodne właściwości.

Badania kliniczne i ekspertyzy naukowe

Niezbędne badania kliniczne

Dział badań Laboratorium PiLeJe prowadzi pracę we współpracy z niezależnymi, prywatnymi i publicznymi instytutami i laboratoriami (Inserm, INRA, uniwersytetami).

Rezultatem tych wspólnych projektów są liczne badania naukowe i publikacje. 
W szczególności badania in vivo (na zwierzętach, znane również jako badania przedkliniczne) oraz obserwacyjne badania kliniczne przeprowadzane w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Niektóre z tych badań są publikowane w periodykach naukowych 
o międzynarodowej renomie.

Najnowocześniejsze techniki analityczne

Nasz zespół ds. badań nad składnikami tworzą lekarze, inżynierowie i technicy. Opracowują i udoskonalają liczne analizy w celu scharakteryzowania pełnej fitochemicznej unikalności naszych ekstraktów.

Nasze zespoły wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt analityczny do jak najdokładniejszej identyfikacji struktur interesujących nas związków.

Analiza ekstraktów

Dzięki zastosowaniu sprzętu o wysokiej wydajności możliwe jest dokładne scharakteryzowanie i zbadanie składników ekstraktu w celu uzyskania „kompletnego fitochemicznego odcisku palca”.

Celem jest w szczególności zapewnienie, aby profil molekularny ekstraktu, czyli jego skład chemiczny, był jak najbardziej zbliżony do świeżej rośliny, z której jest pozyskiwany. Prace badawcze pokazują, że proces ekstrakcji Laboratorium PiLeJe uzyskuje generalnie szerszy profil molekularny niż ten uzyskany w wyniku pojedynczej ekstrakcji wodno-alkoholowej, 
a tym samym uzyskuje bardziej zróżnicowany zestaw związków o wyższym stężeniu.

Kontrolowana i zarządzana selekcja świeżej rośliny

Świeża roślina: bogatsze źródło składników aktywnych

Jakość naszych ekstraktów roślinnych zależy przede wszystkim od jakości świeżej rośliny. 
W związku z tym akceptujemy tylko świeży materiał roślinny, który jest organiczny, ma wysoką zawartość składników aktywnych i jest doskonale identyfikowalny. 

W niektórych przypadkach proces suszenia roślin może degradować bardziej delikatne związki, a w konsekwencji pogarszać ich właściwości. Używając świeżych roślin Laboratorium PiLeJe unika obniżenia właściwości rośliny. 

Ponadto, stosowana jest strategia zrównoważonego rozwoju przy wyborze producentów 
i dostawców. Ta strategia określona w rygorystycznej specyfikacji wymagań, na której przestrzeganie muszą wyrazić zgodę wszyscy producenci roślin, z którymi Laboratorium PiLeJe współpracuje.

Botaniczna identyfikacja gatunku, krytyczny etap wstępny

Dokładna identyfikacja gatunku jest niezwykle ważna, ponieważ zapewnia spełnienie wymogów prawnych oraz gwarantuje bezpieczeństwo i jakość naszych ekstraktów.

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie weryfikacji na poziomie literatury w celu określenia:

  • tradycyjnego zastosowania rośliny,
  • specyficznych cechy gatunku,
  • regionów, w których roślina jest rodzima,
  • państw oferujących najlepsze opcje warunków wzrostu.

Po wybraniu miejsca uprawy, fenotypowe cechy materiału roślinnego są badane przez ekspertów ds. zaopatrzenia Laboratorium PiLeJe.

Tworzone są arkusze zielnikowe (rośliny prasowane, suszone), aby mieć pewność, że wybrany zostanie właściwy gatunek. Rzeczywiście, może istnieć nawet kilkaset różnych gatunków jednej rośliny, z których każda ma swój własny, niepowtarzalny skład. Jest to istotna kwestia, ponieważ to skład rośliny determinuje jej działanie. 

Gdy roślina jest zarejestrowana we francuskiej lub europejskiej farmakopei, wybierany jest gatunek opisany w farmakopei i spełniający wymagania farmaceutyczne.

Kontrola warunków wzrostu

W miarę możliwości Laboratorium PiLeJe preferuje stosowanie roślin uprawianych we Francji. W przypadku roślin, które nie rosną we Francji, polityka PiLeJe polega na zaopatrywaniu się w krajach, w których rosną najlepiej oraz gdzie przekłada się to na wspieranie rozwoju gospodarczego lokalnych społeczności. 

Warunki klimatyczne wpływają również na związki składowe rośliny. Jeśli roślina rośnie 
w żyznym środowisku, jest naturalnie bogatsza w związki odpowiedzialne za jej właściwości. Dlatego ważne jest przeprowadzenie badań w celu określenia kraju i regionów, w których wybrany gatunek jest rodzimy.

Współpraca partnerska z hodowcami oparta na lojalności i zaufaniu

Ponieważ nalegamy na stosowanie świeżych roślin, warunki zbioru i przechowywania są bardzo ściśle kontrolowane, aby mieć pewność, że roślina zachowa pożądane właściwości. Aby to osiągnąć Laboratorium PiLeJe nawiązuje bliskie partnerstwo ze wszystkimi lokalnymi producentami. Partnerstwa te zarówno poprawiają praktyki uprawy 
i zbioru, jak i rozwijają działalność gospodarczą lokalnej społeczności, przy jednoczesnym poszanowaniu jej tradycji i środowiska. Efektem końcowym jest to, że gdziekolwiek na świecie roślina jest uprawiana, praktyki spełniają rozsądne zasady ekologiczne i etyczne.

Zbiór ortosyfonów w Wietnamie

T

Wybrany przez PiLeJe ortosyfon (znany również jako herbata Java) pochodzi z Wietnamu 
i Indonezji. Hodowcy musieli dokonać inwestycji i zmienić swoje praktyki pracy, aby móc prawidłowo zbierać rośliny do przetworzenia zachowując świeży produkt.

Te kroki są konieczne, ponieważ ortosyfon jest delikatną rośliną wrażliwą na utlenianie. Po zebraniu musi zostać zamrożony przed wieczorem tego samego dnia, aby jak najlepiej zachować jego właściwości lecznicze.

Nasz ekologiczny proces roślinny

Prawie wszystkie rośliny wybrane przez Laboratorium PiLeJe posiadają certyfikaty ekologiczne. Są uprawiane zgodnie z obowiązującymi dobrymi praktykami rolniczymi, które chronią lub zwiększają zawartość materii organicznej w glebie, bez użycia pestycydów.

Następnie systematycznie testujemy świeże rośliny, aby upewnić się, że nie zawierają żadnych zanieczyszczeń (pestycydów, metali ciężkich, itp.).

Ponadto, przedkładamy rośliny uprawne nad kolekcje roślin dziko rosnących. Gdy nie jest to możliwe, wprowadzamy plany zarządzania zbiorami roślin w strefach certyfikowanych jako ekologiczne przez jednostkę certyfikującą akredytowaną przez Ecocert w celu poszanowania cyklu życia rośliny i zachowania trwałości zasobów.

Wymagania jakościowe PiLeJe

Wszyscy dostawcy świeżych roślin są regularnie audytowani przez zespoły PiLeJe, a każda partia świeżych roślin przechodzi ponad dwadzieścia analiz i badań kontrolnych przed dopuszczeniem do produkcji ekstraktu. 

Przed oraz przez cały czas dostępności produktu na rynku przeprowadzane są testy kontroli jakości (analizy mikrobiologiczne, zawartość substancji aktywnych, brak zanieczyszczeń, itp.). Te testy kontrolne, przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi normami dobrej praktyki (ISO 22000), zapewniają identyfikowalność produktu oraz gwarantują bezpieczeństwo 
i stabilność produktu w czasie.

Ekspertyza przemysłowa i proces ekstrakcji Phytostandard

Unikalny i innowacyjny proces ekstrakcji

Ponad 20 lat temu Laboratorium PiLeJe rozpoczęło współpracę z farmaceutami, inżynierami i chemikami w celu opracowania innowacyjnego procesu ekstrakcji, który odgrywa kluczową rolę w określaniu jakości uzyskiwanego ekstraktu.

Proces ekstrakcji Phytostandard to unikalny proces, który wychwytuje najlepsze elementy oryginalnej świeżej rośliny, zachowując jednocześnie jakość związków aktywnych.

Jakość ekstraktu roślinnego zależy od wyboru oryginalnej świeżej rośliny i zastosowanego procesu ekstrakcji. Proces ten obejmuje różne etapy niezbędne do wydobycia wszystkich związków odpowiedzialnych za właściwości rośliny, bez ich pogorszenia.

Produkcja we Francji i odpowiedzialność za środowisko

Proces ekstrakcji, konfekcjonowanie uzyskanych ekstraktów i ich dystrybucja odbywa się we Francji w zakładach produkcyjnych, które otrzymały certyfikaty „Dobra Praktyka Wytwarzania” i „Dobra Praktyka Dystrybucji”.

Zakład produkcyjny PiLeJe w pobliżu Pirenejów korzysta z lokalnego źródła lekko twardej wody pitnej. 

Stosowany alkohol to alkohol etylowy wyprodukowany we Francji ze źródła roślinnego 
w ścisłej zgodności z wymaganiami obowiązującymi w przemyśle farmaceutycznym. 

Materiał roślinny pozostały po przefiltrowaniu jest przetwarzany przez zewnętrznego partnera 
i przetwarzany na kompost. 

PiLeJe produkuje swoje fitoterapeutyczne produkty zdrowotne w regionie Auvergne we Francji. Produkty są dystrybuowane z zakładu w regionie Pays de la Loire.

Kluczowe etapy procesu ekstrakcji PiLeJe

Zamrożenie w ciągu 24 godzin

Po zebraniu roślina jest zamrażana w ciągu 24 godzin, ponieważ zamrażanie zatrzymuje proces degradacji roślin i tym samym zachowuje jakość składników aktywnych.

Zamrożoną roślinę można następnie wysłać do zakładu PiLeJe. Przy odbiorze roślin przeprowadza się różne testy kontrolne, aby upewnić się, że jakość otrzymanej partii spełnia surowe kryteria. 

„Szlifowanie” na zimno 

Roślina, gdy jest jeszcze zamrożona, jest mielona na drobne cząstki. Ten istotny krok zwiększa powierzchnię kontaktu między rośliną, a stosowanymi rozpuszczalnikami, a tym samym ułatwia i wzmacnia ekstrakcję związków.

Ekstrakcja

Proces ekstrakcji PiLeJe to perkolacja, wykonywana przy użyciu roztworów wodno-alkoholowych o rosnącej zawartości alkoholu, które stopniowo ekstrahują z rośliny różne związki, z których każdy ma inne powinowactwo do wody lub alkoholu.

W praktyce proces rozpoczyna się od wody i przechodzi do roztworów wodno-alkoholowych o różnej mocy. Ta technika pozwala uzyskać maksymalną zawartość związków roślinnych, ponieważ rozpuszczalność każdego związku w wodzie lub alkoholu jest różna. 

Odparowanie alkoholu w próżni

Otrzymaną mieszaninę (roślina + woda + alkohol) odzyskuje się. Alkohol odparowuje się 
w warunkach próżni w niskiej temperaturze. W związku z tym roztwór nigdy nie jest narażony na działanie ciepła, które mogłoby zniszczyć niektóre bądź nawet wszystkie związki zawarte w roślinie.

Otrzymany bezalkoholowy ekstrakt, zawierający związki pochodzące ze świeżej rośliny, jest następnie wykorzystywany jako baza fitoterapeutycznych preparatów PiLeJe. Ostatni krok polega na dodaniu:

  • gliceryny ze źródła roślinnego w celu uzyskania surowców używanych do przygotowania niestandardowych receptur do mieszania, które są przepisywane przez lekarzy,
  • organicznego włókna akacjowego, które wykorzystywane jest do produkcji tabletek 
    i kapsułek. Stosowane włókno akacjowe jest certyfikowane jako produkt z upraw ekologicznych. 

Zalety procesu ekstrakcji Phytostandard

Większa biodostępność

Ekstrakcja uwalnia składniki aktywne z błony komórkowej rośliny (składającej się głównie 
z celulozy i pektyny). Analiza wykazała, że brak celulozy poprawia zarówno dostępność składników aktywnych, jak i przyswajalność jelitową.

Ekstrakt o bogatym profilu molekularnym

Wykorzystując wiedzę fitochemiczną, Laboratorium PiLeJe było w stanie wykazać, że proces Phytostandard uzyskuje szerszy profil molekularny niż uzyskany w wyniku pojedynczej ekstrakcji wodno-alkoholowej. Ekstrakcja w różnych stężeniach alkoholu uwalnia wszystkie aktywne składniki z rośliny, ponieważ każdy z nich może być rozpuszczalny w innej mocy alkoholu.

Ponadto, substancje czynne rośliny wzmacniają się nawzajem działając synergicznie. Poprawia to właściwości farmakologiczne rośliny.

Porównanie tych dwóch procesów ekstrakcji było przedmiotem badania opublikowanego 
w 2013 r. (Guilbot et al., 2013. Phytothérapie 2013 (11): 301-305). 
Porównano w nim profile chromatograficzne dla kilku roślin: profil molekularny uzyskany za pomocą procesu Phytostandard (EPS) we wszystkich przypadkach charakteryzował się większą różnorodnością i wyższym stężeniem składników aktywnych niż nalewka macierzysta (ekstrakcja alkoholowa przy pojedynczym stężeniu alkoholu 65°).

Szersze spektrum wskazań

Produkty fitoterapeutyczne PiLeJe działają w najszerszym spektrum wskazań. Z tego powodu wskazania deklarowane dla naszych produktów nie zawsze można przenieść na inne produkty pochodzące z tej samej rośliny.

Analizy chromatograficzne przeprowadzone na ekstrakcie z orzechów cyprysowych Laboratorium PiLeJe wykazały znacznie wyższe stężenie niektórych związków w porównaniu z pierwotną rośliną. Nasz proces ekstrakcji pozwala uzyskać odpowiednią ilość polifenoli, które odpowiadają za działanie przeciwwirusowe.

Skuteczność wirusobójcza wyciągu z cyprysu została potwierdzona badaniami in vitro głównych wirusów odpowiedzialnych za infekcje dróg oddechowych: koronawirusa, paragrypy, rinowirusa i H1N1.

Activité virucide in vitro d’un extrait de cyprès sur des virus humains et bovins. I. Guinobert, V. Bardot, L. Berthomier, I. Ripoche, C. Faivre, L. Haddioui i H. Belkhelfa. Fitoterapia (2018) 16: 281–289