Rozmowa z dr Christianem Leclerc, prezesem oraz założycielem 

Twoja firma ma prawie 30 lat…

Nigdy nie traktowałem PiLeJe jako „swojej” firmy. Jej koncept rozwinął się z projektu rozpoczętego przez grupę osób, która początkowo wydawała się nieco ekscentryczna, ale z czasem dowiodła swojej wartości.

Dr Christian Leclerc

Chairman-Founder

Sukces PiLeJe jest sukcesem grupy, którą połączyły wspólne cele, wartości i etyka.

Od prawie 30 lat nasze wytyczne, którymi od początku się kierowaliśmy nie uległy zmianie. 
Z perspektywy czasu widzimy, że siła naszego pierwotnego pomysłu polegała na tym, że wpłynął on na zmianę praktyk w opiece zdrowotnej.

Patrząc wstecz, co daje ci największe poczucie satysfakcji?

Fakt, że byłem realnie zaangażowany w zdobywanie akceptacji głównego nurtu dla tej wizji medycyny.Mikroodżywianie, które było kiedyś marginalnym kierunkiem studiów, od 2001 roku jest wykładane na studiach wyższych na uniwersytetach. Odwołują się do niego publiczne instytuty badawcze 
i jest ono przedmiotem coraz większej liczby publikacji naukowych.

Kolejnym źródłem satysfakcji jest dla mnie bycie pionierem w dziedzinie zdrowia układu pokarmowego. Bardzo niewielu ludzi sądziło, że mikroflora jelitowa może mieć tak znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia, podczas gdy dziś powszechnie mówimy o różnych „mikrobiotach”, których gospodarzem jest nasz organizm.

Jak myślisz, jaka przyszłość czeka PiLeJe?

Wyzwaniem dla PiLeJe jest pomóc pacjentom żyć lepiej, unikać w jak największym stopniu uzależnienia, cieszyć się lepszą jakością życia i zachować zdrowie w dłuższej perspektywie.

Mam nadzieję, że wartość tego podejścia zostanie należycie rozpoznana i że będzie ono dostępne dla wszystkich. Zakłady ubezpieczeń zdrowotnych mają w tym do odegrania ważną rolę.

Opracowywane przez nas modele odżywiania, mikroodżywiania i zindywidualizowanej fitoterapii klinicznej wymagają dużego zaangażowania ze strony specjalistów służby zdrowia, którzy są w stanie zapewnić skuteczne 
i zindywidualizowane porady. Lepiej poinformowana opinia publiczna musi sprostać temu poziomowi zaangażowania i wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie.